В СУ “Св. Климент Охридски” разясняваха рисковете от вейпове и райски газ (СНИМКИ)
Инспектори от Превантивния център в Добрич: Някои вещества се прилагат в медицински условия, използването им свободно води до необратими последици в младия организъм

Инспектори от Детска педагогическа стая при ОД на МВР Добрич, Превантивно информационния център и Общинския съвет по наркотични вещества в Добрич проведоха среща в СУ „Св. Климент Охридски“, в изпълнение на националната програма за превенция и предпазване на младите хора от престъпления. В срещата се включиха ученици от XII клас, а темите „ВЕЙП“ и „наркотични вещества“.
Силвия Димитрова, директор на училището: Творчеството е изключително голяма алтернатива като превенция за опазване от зависимостите
„Само когато сме информирани, ние можем да направим правилния избор на нас. Да кажем твърдо „НЕ“, тогава, когато ни се предлага нещо, което е опасно за здравето ни. Нещо, което би унищожило съдбата на всеки един от вас, на семействата ви и на всички, хора, които ви обичат“, каза в началото на срещата директорът на СУ „Св. Климент Охридски“ Силвия Димитрова.
Тя посочи, че в училището е традиция по-големите да предават знания и информация на по-малките. „Това е Фамилия Охридски! Всички ние сме сплотени и си помагаме заедно“, допълни Силия Димитрова.
Образование и творчество спомага за развитието на младите хора и ги държи далеч от зависимостите. „Гордея се, че в нашето училище предлагаме на нашите ученици една изключително голяма алтернатива като превенция за опазване от зависимостите, чрез творчество. Всички млади хора в тази зала са изключително талантливи и интелигентни и те се развиват в областта на музиката, танците и изобразителното изкуства. – каза Димитрова. – Това им дава един съвсем различен мироглед към живота и смея да кажа, че ги утвърждава като личности, които твърдо могат да заявят своята позиция – ясна, информирана и да подадат ръка тогава, когато видят, че някой се нуждае от нея.“
Правни последици от употребата и разпространението на наркотици
„Вие сте пълнолетни и като такива, пълноправно отговаряте пред закона, ако ви хванат да употребявате или разпространявате наркотични вещества“, посочи Анна Илиева, инспектор в Детска педагогическа стая при ОД на МВР в Добрич. „Трябва да бъдете добре осведомени и да знаете какво ви предстои, защото предстои да кандидатствате в по-големи градове и винаги трябва да знаете как да предпазвате както вашия живот, така и на тези около вас“, каза инспектор Илиева.
Рисковете, свързани с наркотичните вещества
По време на срещата беше цитиран д-р Петко Загорчев – специалист по токсикология, клинична токсикология, спешна медицина, анестезиология и интензивно лечение. Той подчертава, че няма безопасни наркотици, няма безопасен прием и няма безопасна доза. „Вие много добре знаете какво представляват наркотиците. Има прекалено много информация в интернет, от която можете да черпите знания. Въпросът е доколко информацията, която четете, е коректна и доколко това, което ви се предлага, отговаря на истината, защото всички знаете, че това е индустрия за милиарди“, посочи Мария Добрева от Превантивния център в Добрич.
Тя припомни и факта, че за едно лекарство, преди да достигне от лабораторията до аптеката, понякога са нужни и 10 години, докато нови наркотични синтетични комбинации се появяват всяка седмица.
„Никой не може да ви каже със сигурност какво съдържа това, което ви се предлага на пазара. Съществува така наречената непоносимост на организма към определени вещества. Това може да се окаже фатално, защото дори при еднократен прием можете да колабирате и никога да не се събудите. Не са един и два случаите на млади хора, които, след еднократна употреба, са изпаднали в будна кома, а оттам нататък процесите са необратими“, предупреди Мария Добрева.
„Много е трудно лекарите да противодействат на синтетичните наркотици, които в последните години заливат пазара. Това е най-големият проблем. Специалистите имат механизми за действие при така наречените класически наркотици – марихуана, кокаин, хероин. Те са с растителен произход. Синтетичните вещества обаче са техни химически подобия, които са много по-въздействащи и съществуват в безброй комбинации. Шансът лекарите да установят какво точно сте приели е минимален. Тестовете не могат да открият всичко, а това е най-страшното. Това е като руска рулетка – ако лекарите не могат да ви помогнат, какво ще правите?“
Употреба на райски газ – сериозни последици за здравето
„Масова е употребата на райски газ. Във флакона той е под налягане и при освобождаването си е леденостуден, което го прави опасен за вдишване. Затова се поставя в балон, преди да бъде вдишан. Проблемът е, че в желанието си да усетят максимално бързо и продължително ефекта, младите хора започват да дишат само от балона, като забравят да поемат кислород. Ако в мозъка не навлиза кислород в рамките на три минути, настъпват необратими изменения в мозъчните структури. Увреждат се и периферните нерви в ръцете и краката, което води до изтръпване, нарушена координация и невъзможност за правилно движение“, обясни Детелина Иванова от Превантивния център в Добрич.
Тя поясни, че в лечебните заведения райският газ също се използва, но под строг лекарски контрол и в комбинация с кислород, като дозите се следят изключително внимателно според състоянието на пациента.
Странични ефекти на вейповете и синтетичните канабиноиди
„Вейповете също имат странични ефекти. Течностите с тетрахидроканабинол са полусинтетични вещества, извлечени от растението канабис и преработени многократно. Те имитират действието на естествения тетрахидроканабинол в марихуаната, но са много по-силни. Високото ниво на активното вещество прави марихуаната достатъчно мощна, за да предизвика тежки психози, отключи шизофрения и други психични заболявания. Синтетичните канабиноиди, произведени в лаборатория, са още по-мощни. Докато естествената марихуана се извежда от организма в рамките на няколко месеца, синтетичните вещества създават трайни връзки в мозъка и не могат да бъдат напълно елиминирани.
Последствия от употребата на наркотици върху младия организъм
Последиците за младия човек се проявяват след време, в резултат на продължителна употреба. Мозъкът узрява напълно около 24–25-годишна възраст, а употребата на такива вещества в по-ранен етап е пагубна. Все по-често се наблюдава как млади хора на 25–26 години развиват тежки психични проблеми“, предупреди специалистът.
Лекциите на теми „ВЕЙП“ и „наркотични вещества“ се провеждат по предварително изготвен график в различни учебни заведения на територията на област Добрич. Беседите с учениците се провеждат от инспектори на Детска педагогическа стая при ОД на МВР Добрич, Превантивно информационния център и Общинския съвет по наркотични вещества в град Добрич.