Книги за Левски от библиотеките на Симеон Радев и Кирил Христов са представени в документална изложба
Книги за Васил Левски от личните библиотеки на Симеон Радев и Кирил Христов са включени във документалната изложба „Васил Левски в София“, която Столичната библиотека открива на 19 февруари. Със събитието се отбелязва 151-годишнината от обесването на Апостола на свободата, съобщават организаторите.
В изложбата са подредени още оригинални издания за Левски от библиотеките на Петко Тихолов, Пенка Шишманова и други, списания от фонда на „Детски периодичен печат“ до 1944 г., юбилейни периодични издания на къщата музей „Васил Левски“ в Карлово, юбилейни листове и календари.
Особен интерес представляват оригиналите на издания и книги с автографи, разказват от Столичната библиотека. Сред тях са първият вариант на стихотворението „Обесването на Васил Левски“ от Христо Ботев, „Васил Левски – Дяконът“ от Стоян Заимов, написан по повод откриването на паметника в София, „Васил Левски. Сборниче за спомен на 25-год. от смъртта на Левски“, „Левски и Общи“ (1942), „Образът на Левски в българската поезия“ (1937), „Левски за себе си“ (1937), „Левски в светлина“ (1943), кореспонденцията на Васил Левски чрез изследването на Иван Унджиев и Никола Кондарев „Васил Левски. Най-хубавите страници от писмата му“ от 1948 г. и други. Някои от изданията могат да се прочетат в дигитален формат на сайта на библиотеката.
Изложбата „Васил Левски в София“ включва постери, представящи факти за живота на Апостола - първото му посещение в София, адресите, на които е отсядал, софийските му сподвижници и съдиите в процеса срещу него, паметните места на Апостола в София – паметници, улици, институции, училища, носещи неговото име.
Другата част от изложбата е под надслов „Дела трябват, а не думи“. Тя разказва за житейския път и делото на Левски с малко известни факти и представя образа му в изкуството.
/ ГН