Изкуствоведът Росица Гичева ще изнесе публична лекция на тема „Ритуална употреба на психоактивни растения в Античността“
Изкуствоведът гл. ас. д-р Росица Гичева от Нов български университет (НБУ) ще изнесе публична лекция на тема „Ритуална употреба на психоактивни растения в Античността“. Събитието ще се проведе онлайн на 29 ноември, съобщават организаторите.
Ще бъдат представени видовете контексти, в които се употребяват психоактивните растения в древността: медицински, рекреационни и религиозни. „Основно внимание ще се отдели на религиозния, защото психоактивните вещества в тези растения създават преживявания на „контактуване“ с отвъдни сили и персонажи (богове, демони, мъртви), „посещения“ на отвъдни светове. Ще бъдат представени свидетелства за най-често употребяваните психоактивни растения в ритуали в различни култури в древното Средиземноморие: канабис, мак, блян, бръшлян, синя и бяла лилия, алкохолни напитки и др.“, посочват от екипа.
Те отбелязват, че ще бъдат анализирани писмени, археологически и изобразителните сведения за ритуалните употреби на психоактивни растения в Древна Тракия: нимфата-билкарка Траке, тракийски имена на психоактивни билки, ритуали по вдишване на упойващ дим, виното с бръшлян на царя-жрец Марон, пелиновото вино на траките апсинтии, както и ритуални предмети, образи и сцени в тракийското изкуство, визуализиращи психоактивни растения или доказващи тяхната употреба в религиозните ритуали.Росица Гичева-Меймари е главен асистент в Нов български университет, доктор по теория на изкуствата, историк и изкуствовед. Преподавател е в програмите по изкуствознание, към секция „Изкуствознание и история на културата“ в департамент „Изкуство и дизайн“. Изследователските ѝ интереси са в областите изкуство и култура на древността, антична религия, антично наследство в съвременната балканска култура, история на българското изкуство, невропсихология на изкуството и др. Член е на Център „Българо-европейски културни диалози“ в НБУ и е главен редактор на научната поредица „Студии Енакор“, издавана от аукционна къща „Енакор“.
/ВСР