Петък, 26 април 2024

26.04.2024

Последвайте ни

Цените на горивата не спират да растат - в Добрич е най-евтино

Големите вериги бензиностанции предлагат еднакви цени на основните горива - бензин А95 и дизел. Това е видно и от данните в специализирания портал fuelo.net.

Средна цена на горивата в страната:

  • Бензин A95 - 2,03 лв./л
  • Дизел - 2,23 лв./л
  • Пропан Бутан - 0,97 лв./л
  • Бензин A98 - 2,34 лв./л
  • Метан - 1,45 лв./кг

Средна цена на горивата за Добрич:

  • Бензин A95 - 2,00 лв./л
  • Дизел - 2,20 лв./л
  • Пропан Бутан - 0,95 лв./л
  • Бензин A98 - 2,35 лв./л
  • Метан - 1,25 лв./кг

През тази седмица в страната, средната цена на бензин А95 беше 2.04 лева за литър - в "Шел", ОМВ, "Лукойл", "Еко" и "Петрол". Еднаква е средната цена и за обикновения дизел - 2.24 лева за литър. Абсолютно равни са и цените им за пропан-бутана - гориво, което традиционно се използва масово у нас.

По традиция най-ниски цени държат бензиностанциите от веригата ВМ, свързвана с Веселин Марешки. Там А95 се предлага на ниво от около 1.81 лева/ литър, а дизелът - за 1.98 лева/ литър.

Седмичната съпоставка в ценовото предлагане сочи, че горивата в област Добрич са най-евтините, след тези, предлагани в региона на Габрово. По-евтини в област Добрич - с между 2 и 3 стотинки са: най-масовият бензин, дизела и пропан-бутана. Метана е със цели 20 стотинки по-надолу. Единствено изключение е високо-октановият бензин А98. Най-скъпо се предлагат горивата по бензиностанциите в област Видин.

Движението на цените нагоре започна след 23 януари и достигна моментния си връх в началото на тази седмица, като за десет дни ръста беше с 10 стотинки.

Парадоксалното изравняване на цените на дребно по бензиностанциите трудно може да намери логично обяснение. След рязкото покачване на цените на горивата през есента на миналата година и последвалите протести, Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) започна пореден секторен анализ, за да установи дали няма съгласувани практики – картел. До момента обаче от него резултат няма.

В Закона за защита на конкуренцията не е предвидено конкретно време за произнасяне, с което срокът за завършването му може да бъде удължаван многократно.

От антимонополната комисия съобщиха, че сроковете зависят от спецификите на наблюдавания сектор и от обема на самата информация. Все пак обаче оттам се застраховаха и увериха, че ще са готови "във възможно най-кратък срок".

КЗК е изискала от бензиностанциите, браншовите организации и от различни държавни органи "значителни по обем" информация и данни. Изпратените въпросници са близо 60, като данните следва да обхванат период от три години.

Информацията е нужна, за да се видят отношенията по веригата производство, внос, търговия на едро и на дребно. Ще се проучи и начинът на формиране на цените на горивата за потребителите, както и факторите, които влияят върху тях, в това число и условията за ползване на капацитет в данъчните складове, разясняват още от КЗК.

Източник: в. "Сега"

c