Сряда, 04 декември 2024

04.12.2024

Последвайте ни

През 2025 г. цените на жилищните имоти у нас ще се стабилизират, прогнозира експерт

През 2025 г. най-вероятно цените на жилищните имоти ще се стабилизират и няма да имат интензивен ръст, както е през последните години, каза днес за БТА доц. д-р Анна Господинова, преподавател в катедра "Бизнес, инвестиции, недвижими имоти" в Икономическия университет (ИУ) във Варна и сертифициран оценител на недвижими имоти. Според нея ще се успокои и търсенето на жилища, особено като се има предвид, че голяма част от сделките се сключват с ипотечни кредити, а не е ясно дали банковата система няма да предприеме още рестриктивни мерки.
В момента търсене на недвижими имоти има, но предлагането на качествени такива е ограничено, каза още Господинова. Според нея недостигът е при новото строителство. Купувачите търсят основно жилища в нови сгради, но да са на етап акт 15 или акт 16, допълни експертката.
Мнението на Господинова е, че за реален пазар на жилищни недвижими имоти може да се говори само в няколко от големите градове в страната. В по-малките населени места търсенето е по-ограничено, случват се по-малко сделки, съответно и цените на квадратен метър площ са много по-ниски, посочи експертът. Тя припомни, че основният мотив да се обитава дадена територия е икономическият, там, където има доходи, и затова населението продължава да се концентрира в няколко града. Съвсем логично това обуславя и по-високата цена на жилищата, посочи Господинова. И допълни, че когато има търсене и купувачи, които са готови да платят, продавачите нормално искат повече пари за имота.
Доц. Господинова бе модератор на дискусионен панел по време на 39-ата международна научно-практическа конференция "Строително предприемачество и недвижима собственост", чийто домакин е Икономическият университет. Организатор на форума е катедра "Бизнес, инвестиции, недвижими имоти", а в разговора участват учени, изследователи, представители на бизнеса и студенти. Конференцията бе открита от ректора на ИУ проф. Евгени Станимиров.
Позицията на ръководителя на катедрата доц. д-р Тодор Райчев беше, че енергийната ефективност на жилищата придобива все по-голямо значение за купувачите. За пазара във Варна той смята, че ще расте интересът към имоти в предградията и в близките населени места. Според него атрактивни ще останат и жилищата за отдаване под наем, като много инвеститори търсят възможности да вложат в имоти, намиращи се на атрактивни позиции.
За 2025 г. очакванията на доц. Райчев са, че ще се повиши интересът към проекти, които отговарят на модерните екологични и строителни норми. За клиента ще бъдат все по-важни наличието на различни технологични системи, включително за възобновяема енергия и рециклиране на вода. Позицията на Райчев е, че цените на имотите като цяло ще се стабилизират. Според него Варна ще остане един от водещите пазари на недвижими имоти у нас, редом със София и Пловдив. 

c