Събота, 07 декември 2024

07.12.2024

Последвайте ни

ТПС: Според Израел няма ограничения за помощта за Газа и данните за глада в ивицата се базират на "предубедена информация"

Официални представители на Израел отрекоха, че в северната част на Газа съществува глад, часове преди заседанието на Съвета за сигурност на ООН, на което ще бъде обсъден този въпрос. Междувременно експерт заяви пред израелската новинарска агенция ТПС, че Израел вече не поставя ограничения за помощта, която се допуска в ивицата.
Ако на заседанието на Съвета за сигурност на ООН обяви, че действително има глад в Северна Газа, това би довело до ограничаване на американската военна помощ за Израел, а други държави вероятно биха последвали примера на САЩ. Джо Байдън даде на Израел краен срок до утре да предприеме конкретни мерки за справяне с хуманитарната ситуация в северната част на Газа.
Декларацията ще се основава на констатациите на Независимия комитет за оценка на глада (НКОГ), който в петък издаде извънредно предупреждение, в което се казва, че "има голяма вероятност да настъпи глад в районите в северната част на ивицата Газа" и че "са необходими незабавни действия в рамките на дни, а не на седмици". Израелските сили за отбрана (ЦАХАЛ) отхвърлиха предупреждението, като заявиха, че то се основава на "частични, пристрастни данни и повърхностни източници с лични интереси".
Израелският Координатор за правителствените дейности в териториите (КПДТ), който координира гражданските въпроси между израелското правителство, армията, международната общност и Палестинската власт в Юдея, Самария и Ивицата Газа, отхвърли обвиненията.
"Досега всички прогнози на НКОГ се оказаха неверни и несъответстващи на ситуацията на място, като в докладите на НКОГ последователно се предвиждаше влошаване, а след това се отчиташе подобрение. За съжаление, това се дължи на факта, че експертите продължават да разчитат на частични, необективни данни и повърхностни източници с лични интереси", се казва в публикация на КПДТ в "Екс".
Комитетът добави, че от октомври насам  600 камиона с помощи са влезли само в северната част на Газа, дори в момент, в който ЦАХАЛ се опитват да осуетят усилията на "Хамас" отново да се установи там. На граничния пункт "Керем Шалом" са се струпали 700 камиона с недоставена хуманитарна помощ. На няколко пъти през миналата година КПДТ призова ООН да ускори разпределянето на доставките на храна, вода и лекарства, тъй като хиляди пакети с хуманитарни пратки се трупат от страната на граничните пунктове в Газа.
Израелски експерт по извънредни ситуации в областта на здравеопазването обясни, че няма ограничение за количеството помощ, което може да бъде доставено в ивицата. "Количеството на камионите с храна се определя от количеството, което изпращат даряващите", заяви пред Дорит Ницан, директорка на магистърската програма по спешна медицина към университета "Бен Гурион". "Единственото нещо, което КПДТ прави, е да преглежда предметите и да не допуска нищо, което може да бъде опасно за използване", добави тя.
Ницан, която в продължение на 17 години е заемала ръководни постове в Световната здравна организация, подчертава, че броят на камионите, влизащи в ивицата, "се определя изцяло от размера на даренията, предоставени за Газа, минус тези, които не преминават през проверката за сигурност". От израелска страна се допуска около 97 % подкрепа.
Тя добави, че безопасността на контролно-пропускателния пункт също може да бъде фактор, но по-често по-голямата опасност е отвличането на камионите от "Хамас" и свързаните с него престъпни групи. "Големите пречки са достъпът и оползотворяването на храните от страна на Газа", каза Ницан.
Ницан е участвала в проучване на няколко израелски институции, в което се стига до заключението, че "Хамас" представлява най-голямата заплаха за продоволствената сигурност на Газа, като краде доставките на храни и обстрелва с ракети граничните пунктове, през които преминават помощи. Когато "Хамас" намали цените на храните през април, жители на Газа заявиха пред ТПС, че проблемът не е в липсата на храна, а в липсата на пари за закупуването ѝ от засегнатите. 
Най-малко 1200 души бяха убити, а 252 израелци и чужденци бяха взети за заложници на 7 октомври миналата година при нападенията на "Хамас" срещу израелски населени места в близост до границата с Газа. От останалите 97 заложници повече от 30 са обявени за мъртви. От 2014 г. и 2015 г. "Хамас" държи в плен и двама израелски цивилни. В ръцете на групировката са и телата на двама военнослужещи, убити през 2014 година.
(Тази информация се разпространява по споразумение между БТА и ТПС)

c