Понеделник, 09 септември 2024

09.09.2024

Последвайте ни

Специалният представител на германското правителство по миграционни въпроси предложи депортиране на мигратни в Руанда

Специалният представител на Германия по миграционни въпроси Йоахим Щамп предложи депортиране в Руанда на мигранти, които пристигат незаконно в Европейския съюз през границата с Беларус, предаде Ройтерс. 
Той направи предложението на фона на все по-големия натиск върху управляващата коалиция в Германия за ограничаване на незаконната миграция след нападението с нож по време на фестивал миналия месец в Солинген. Атаката е свързана с терористичната групировка "Ислямска държава" и предизвика критики от страна на крайната десница относно политиката на Берлин в областта на миграцията.
Йоахим Щамп каза, че ЕС може да използва вече съществуващите убежища в Руанда, които първоначално бяха свързани с плана на Великобритания през 2022 г. за изпращане на незаконни мигранти в източноафриканската страна. Планът бе отменен през юли от новото правителство на Киър Стармър. 
Германският представител по въпросите за миграция предложи процедурите, свързани с предоставяне на убежище в Руанда, да се извършват под надзора на ООН. 
Щамп, който е член на Свободната демократическа партия, по-малкия партньор в управляващата коалиция, каза, че планът ще е насочен специално към бежанците, които преминават в ЕС през източните граници. 
"Предлагам да се концентрираме върху тази група. Това са около 10 000 души на година", каза той и отхвърли предложенията на консервативната опозиция за прилагане на този модел за всички бежанци. 
Той заяви, че Руанда публично е изразила желание да продължи да работи по плана.
Освен това Щамп предложи премахване на т. нар. свързващ елемент в новата Обща европейска система за убежище, според която в момента се изисква спазването на външни процедури за убежище в страни, в които търсещите убежище имат социални контакти.
През декември Европейският съюз се споразумя за нови правила за справяне с незаконно пристигащите лица, търсещи убежище, и мигрантите - сделка, която бе сметната за пробив след почти десетилетие на ожесточени спорове по този въпрос, отбелязва Ройтерс. Пълното влизане в сила на пакта може да се осъществи до края на 2025 г.

c