Ще зададе ли нова тенденция в латиноамериканската политика очакваната утре победа на Наиб Букеле на президентските избори в Салвадор
В Салвадор утре предстоят президентски и парламентарни избори. И докато победата на президента Наиб Букеле не буди никакво съмнение, големият въпрос е дали очакваното преизбиране на човека, който сам се нарича "най-готиния диктатор в света", ще зададе нова авторитарна политическа тенденция в Латинска Америка - един регион, уморен от насилието и загубил доверие в демократичните принципи.
За по-малко от пет години Букеле превърна Салвадор от страна, прочута с насилието и бандите си, в една от сигурните държави в Западното полукълбо. Това почти сигурно гарантира преизбирането на 42-годишния президент, въпреки че по конституция той няма право на нов петгодишен мандат, състоянието на икономиката предизвиква безпокойства, а положението с човешките права навлича критики на държавния глава, отбелязва Ройтерс.
В резултат на енергичната кампания, предприета от Букеле срещу бандите, над 2 процента от пълнолетните граждани на Салвадор в момента са в затвора. Освен това няколко вписани в конституцията права бяха отменени, което навлече на президента критики, че е истински съвременен автократ.
Като цяло обаче салвадорците се радват на живот, за какъвто не са си и мечтали, след години на гангстерско насилие. Сега например те могат да се движат свободно, а доскоро не смееха да стъпят в определени квартали, контролирани от свирепи банди. Хората отново извеждат децата си навън или се събират с приятели след залез слънце.
"Защо да сменяме лидерите? За да се върнем към старото време ли?", пита реторично Елмер Мартинес - 53-годишен строителен работник, спрян на улица в столицата Сан Салвадор от репортер на Ройтерс. "Ние сме щастливи без бандите и (президентът) се нуждае от власт, за да продължи промяната", обобщава Мартинес.
Преди две години Букеле смая света, като направи Салвадор първата държава, където биткойнът е официална валута.
Президентът е много активен в социалните мрежи, като например има 5,8 милиона последователи в "Екс" (до миналата година "Туитър") - завидно постижение в една страна с население от около 6,3 милиона души. Той също така се изявява редовно в "ТикТок" и "Инстаграм".
Това допринася допълнително за популярността на Букеле, който сам се хвали, че Салвадор "официално е най-безопасната страна в Латинска Америка".
Според едно проучване на общественото мнение рейтингът на младия авторитарен лидер достига умопомрачителните 90 процента, отбелязва Франс прес.
Впрочем Букеле зададе тона на своето президентско управление през 2019 г., когато започна речта си на годишната сесия на Общото събрание на ООН в Ню Йорк със селфи, което публикува в тогавашния "Туитър". Нещо друго характерно за него: той предпочита дънките пред костюмите.
На фона на всеобщия ентусиазъм обаче се чуват и критични гласове. Правозащитници напомнят, че силите за сигурност имат право да задържат хора без съдебна заповед, например само въз основа на анонимни сигнали, и след това да ги оставят в ареста без обвинения, а правителството има неограничен достъп до личните комуникации.
"Те могат да отведат всеки по всяко време и си правят каквото искат. Това не е демокрация", обобщава пред Ройтерс Лаура - учителка, която отказва да каже фамилията си, тъй като се опасява от репресии. При все това тя възнамерява да гласува за Букеле, защото за нея "няма добри варианти".
Ройтерс цитира анкета от миналия месец, отреждаща победа на президента с резултат от 82 процента. Най-близкият му съперник - кандидатът на Фронта за национално освобождение "Фарабундо Марти" Мануел "Чино" Флорес - получава едва 4 на сто.
Левият фронт, който е историческа политическа сила в Салвадор, управляваше страната в продължение на едно десетилетие, преди Букеле да дойде на власт през 2019 г. - година след като основа своята популистка партия "Нови идеи".
Зад президента стои и мощна медийна машина, като платени екипи от интернет тролове разпространяват положителни за него новини и размиват критиките, посочва Ройтерс.
Опозицията яростно отрича лансираната от Букеле теза, че ако той не бъде преизбран, Салвадор ще се върне към миналото на гангстерско насилие и убийства. Тя предупреждава, че страната се отклонява от демократичния път, по който пое след гражданската война в периода 1979-1992 г.
Освен това, в по-дългосрочен план, мнозина салвадорци казват, че се нуждаят от промяна, която не се свежда само до подобряването на обстановката в областта на сигурността, отбелязва Ройтерс. Крайната бедност и гладът са се увеличили при управлението на Букеле, а цените на хранителните продукти и жилищата се повишиха стремително.
И така, при условие че преизбирането на салвадорския президент не буди съмнение, един друг въпрос вече се обсъжда от политици и анализатори. Дали победата на Букеле ще зададе тенденция на обръщане на крехките демократични постижения в цяла Латинска Америка - регион, чиято история е белязана от авторитарни режими, политическо насилие и репресии.
Според експерти, цитирани от АФП, възходът на салводорския президент популист олицетворява разочарованието от демокрацията и загубата на доверие в институтициите, които не са решили ендемичните за Латинска Америка проблеми с несигурността, бедността и корупцията.
Майкъл Шифтър, базиран във Вашингтон анализатор от Междуамериканския диалог, отчете "склерозата на политическата класа, която се откъсна напълно от обществото, от неговите искания и нужди".
Сега само 48 процента от латиноамериканците подкрепят демокрацията като политическа система - с 15 процента по-малко в сравнение с преди 10 години, подчерта Марта Лагос, директорката на чилийската неправителствена организация "Латинобарометро".
Сухата статистика определено е в полза на Букеле. Неговите методи намалиха насилието в Салвадор, който бе страната с най-много убийства в света на глава от населението (средно по 20 на ден при 6,3 милиона жители), до най-ниското му равнище от три десетилетия. Макар и на цената Салвадор да е държавата с най-много затворници на глава от населението.
Подкрепата за Букеле обаче е висока, още повече на фона на критичната ситуация с насилието в други страни от региона като Еквадор. Показателно е, че обществената подкрепа за по-строги мерки се увеличава в Аржентина и Чили - държави, където престъпността е смятана за влошаващ се проблем.
Кристоф Вентура, директорът за проучванията на базирания в Париж Институт за международни и стратегически отношения, прогнозира "затвърждаване на модела" на "авторитарен популизъм" в Латинска Америка, която според него е "изправена пред криза с много измерения, отслабване на обществената сплотеност". А Франс прес дори говори за "букелизация".
Според Марта Лагос обаче салвадорският модел "ще се провали, защото очакванията на населението не се свеждат само до сигурността", а са насочени също към бедността и дълбоко вкорененото социално неравенство. "Има донякъде идеалистична представа какво прави Букеле. Латиноамериканецът, който му се възхищава, не познава изцяло условията на живот в Салвадор", казва тя.
Майкъл Шифтър припомня "летящия старт" на други диктатори в региона, които впоследствие са се оказали "истинско бедствие".
Всички интервюирани от АФП анализатори впрочем очакват Букеле да се опита да остане трайно на власт, въпреки че твърди противното.
Тепърва предстои да видим дали Салвадор ще зададе нова тенденция в Латинска Америка. Като че ли обаче има известно надценяване на тежестта на малката страна, която надали ще покаже пътя в един регион, доминиран от гиганти като Бразилия, Мексико и Аржентина.