Четвъртък, 20 март 2025

20.03.2025

Последвайте ни

Отбелязваме Международния ден за подкрепа на хората с епилепсия

Международният ден за борба с епилепсията е посветен на осветяване на реалностите на това неврологично разстройство. Всяка година Денят се отбелязва на втория понеделник на месец февруари.

Със съвместните усилия на Международното бюро по епилепсия (IBE) и Международната лига срещу епилепсията (ILAE) този ден се отбелязва в целия свят. Медицински и здравни специалисти, различни организации и отделни лица се събират, за да повишат осведомеността, да разчупят стигмите и да отпразнуват силата на хората, живеещи с епилепсия.

Темата на Международния ден на епилепсията през 2025 г. се фокусира върху повишаване на осведомеността и подобряване на грижите за хората с епилепсия.

По данни на Световната здравна организация около 50 милиона души по света страдат от това заболяване, но напоследък се счита, че цифрата е по-голяма. Над 70 000 са българите с епилепсия, като някои от тях имат и други хронични заболявания. Болестта най-често започва в детска възраст или след като човек навърши 65 години.

4 до 10 човека от 1000 живеят с непрестанни пристъпи. При 1/3 епилепсията не може да бъде контролирана, тъй като не се поддава на медикаментозно лечение. При 6 от 10 човека причината за епилепсията е неизвестна и съответно няма как да се провежда адекватно лечение. 4 от 10 човека не получават адекватно лечение в развитите страни. Най-засегнати от заболяването са децата, тъй като в 60% от случаите заболяването започва в детска възраст. 8 от 10 човека не се лекуват адекватно в развиващите се страни.

Епилепсията е едно от най-разпространените неврологични заболявания, характеризиращо се с повтарящи се, от нищо непредизвикани епилептични припадъци. Днес един на всеки сто души в света е болен от епилепсия.

В повечето случаи причината е неизвестна, въпреки че някои хора развиват епилепсия вследствие на претърпяна мозъчна травма, инсулт, рак на мозъка, злоупотреба с алкохол и наркотични вещества и други. Епилептичните пристъпи са резултат от прекомерна и анормална активност на кортикалните неврони в мозъка. При диагностицирането обикновено се цели изключване на други проблеми, които могат да причиняват подобни симптоми (като например синкоп), както и да се установи дали има наличие на преки причини.

c