Събота, 20 април 2024

20.04.2024

Последвайте ни

Днес е Денят на пуканките

Солени, с масло или с карамел – кой не обича пуканки! 19 януари е обявен за Ден на пуканките – една от най-масовите храни, особено в киносалоните и по време на различни спортни мероприятия и забавления.

Пуканките се правят от един от шестте основни сорта царевица, която като култура започва да се отглежда от коренните жители на Мезоамерика още в праисторически времена. Така например в пещера в западно Ню Мексико са намерени зърна царевица, а изследването е показало, че тя е на 5600 години. Има и доказателства за ранна употреба на пуканки в Перу, Мексико и Гватемала, както и на други места в Централна и Южна Америка. Ацтеките и маите култивират редица разновидности, използвани за храна и други цели – за украса на дрехите си, за изработка на церемониални предмети.

С течение на времето култивираната царевица се разпростира към Северна и Южна Америка, като между 1700 и 1250 година пр.н.е. заема обширни площи на двата континента. Повечето големи и развити човешки култури в региона изграждат търговски отношения, базирани на излишък от определени видове царевица. След колонизацията на Америка, през късния 15-и и ранния 16 век, изследователите и търговците пренасят царевица в Европа, а по-късно я предлагат и на други култури по света като част от търговия. В 17 век европейците научили, че при висока температура зърната царевица се пукат и се получават пуканките.

Пуканките започват да стават популярни в САЩ в средата на 1800 г. Когато Чарлз Креторс, собственик на магазин за бонбони, разработил машина за пукане на царевица на пара, вкусното лакомство станало още по-харесвано. До 1900 г. той карал вагони с пуканки, теглени от коне из улиците на Чикаго.

Царевицата е широко отглеждана култура в целия свят, основно поради способността си да расте при различни климатични условия. В някои страни от Латинска Америка и Африка тя е основна храна за населението.

В наши дни обикновено приготвяме пуканки в микровълновата фурна. Другият начин е в съд с дебело дъно, с малко олио и шепа царевични зърна, които се загряват, а съдът се тръска.

Пуканките присъстват и в българската традиция, като се приемат за традиционна украса на сурвачките.

c