Вторник, 23 април 2024

23.04.2024

Последвайте ни

Шефът на МБАЛ Добрич за високата Ковид-смъртност: Ние приемаме най-тежките и критични случаи

„Добричката болница е единствената болница в областта, която поема тежките Ковид-пациенти на абсолютно целия регион. Няма друга болница в областта, в която да има интензивни легла за лечение на тежки, критични случаи, за разлика от други областни центрове, в които има повече от една болница. Още повече, че приетите при нас пациенти са над 95% неваксинирани, което изключително много утежнява клиничната картина. Включително ние поемаме всички джи-пи практики, ДКЦ-центрове, ковид зони – всичко се насочва към нас. Голямо значение има, когато имаш приети много пациенти. Процентът от тези пациенти с много тежки усложнения е много по-голям.“

Така изп. директор на МБАЛ Добрич д-р Георги Желязков коментира за Про Нюз Добрич анализа „Индекс на болниците“, според който МБАЛ Добрич е с най-висок процент сред областните болници по починали пациенти, настанени за лечение от Ковид. “Индекс на болниците” е изготвен на базата на данните, които лечебните заведения подават в електронната система на Министерство на здравеопазването. Според анализа добричката болница е абсолютен “лидер” по смъртност с 33,56% сред областните болници, като от лекуваните там 1612 пациенти с Ковид за всеки трети изходът е бил фатален.

Антирекорд: МБАЛ-Добрич в ТОП 3 по най-висока смъртност на болни от Ковид у нас

За процентите д-р Желязков не пожела да коментира, предполага, че данните са взети от РЗИ.

Ето и коментар на лекар към публикацията на Про Нюз Добрич за анализа „Индекс на болниците“, който донякъде изяснява картината с високата смъртност в Добрич:

„В Шумен разкритите ковид легла бяха около 180, в Добрич - около 40. При нас останалите отделения работеха, в Шумен те бяха трансформирани в коронавирусни. В Добрич се приемаха тежките случаи, другаде всички с коронавирусни инфекция, защото имаха много легла. Средните и леки случаи оздравяват, смъртността се формира от тежките. На 40 приети тежко болни естествено че показателят ще е висок, сравнено със 180 болни. От тези 180 пак около 40 са тежко болните, но вече процентът е друг. Необходимо е да се отчитат лабораторните показатели при постъпване, както и смъртност на брой население. Общинските болници насочват тежките случаи към окръжните; частните и второстепенни такива си подбират пациентите. Огромната тежест е на областните болници, където персоналът ама много не достига.“

c