Петък, 19 април 2024

19.04.2024

16-годишният Момчил от Добрич е на път да стане най-младия гросмайстор на България

Навръх Коледа шахматната ни надежда спечели силен международен турнир в Сърбия и придоби първата така желана и очаквана гросмайсторска норма

Най-младият сега български  международен майстор Момчил Петков  спечели силния гросмайсторски турнир в гр. Аранжеловац (Сърбия). С резултат 5 победи и 4 равни срещи той е едноличен победител, съобщи наставникът му и ръководител на ЦСО-ШК Енергия 21 Тодор Спиров.

Така 16-годишният шахматист от Добрич остави на второ място световния шампион до 16 години, международният майстор Рудик Макариян от Русия. Трети е руският шахматен вундеркинд Сава Ветохин от Москва. В класирането следват  известните гросмайстори Никола Седлак  и Бранко Дамлянович, шахматната легенда  на Сърбия и Драган Костич от Черна  Гора.

Успешното представяне на състезанието даде възможност талантливият състезател на ЦСО - ШК Енергия 21 да придобие първата гросмайсторска норма. Така мечтата му да стане гросмайстор става все по-реална за 2022 година.

„Вярвам, че  през идващата  2022 г. 16-годишният Момчил Петков ще стане най-младия гросмайстор на България“, сподели и наставникът му, с когото днес пътуват към родния Добрич.

„Благодарим на  всички, които ни вярват и обичат. Без тяхната постоянна  подкрепа, този успех бе невъзможен“, споделя във фейсбук Тодор Спиров.

Само преди дни състезателят на ЦСО-ШК “Енергия 21” Момчил Петков бе отличен на церемонията за награждаване на най-добрите спортисти на Добрич, като зае трето място. 16-годишният шахматист е ученик във Финансово-стопанската гимназия „Васил Левски“.