Събота, 20 април 2024

20.04.2024

Валентин Андреев от Балчик е на финал на световното първенство в Найроби

Националният рекордьор на чук (6 кг) за юноши под 20 години Валентин Андреев се класира за финала на световното първенство в Найроби, Кения, съобщава списание "Атлетика".

В една инфарктна квалификация на 18 август Андреев започна с два неуспешни опита, а в третото си излизане в сектора направи внимателно мятане и изпрати уреда на 70.54 м далеч от личния му рекорд 78.90 м.

Така в общото класиране от двете групи Валентин зае 10-о място и си осигури участие в решителното състезание на 20 август.

Пет атлети постигнаха резултати над квалификационната норма от 74.00 м – Ян Долезак (Чехия) с нацинален рекорд – 77.58 м, Орестис Нтусакис (Гърция) – 76.25 м, Роналд Заяс (Куба) – 74.98 м, Етан Кацберг (Канада) – 74.39 м и Жан Брюксел (Франция) – 74.09 м.

На предишното световно първенство в Тампере, Финландия през 2018-а Андреев се класира на 10-о място във финала с 68.59 м.