Вторник, 23 април 2024

23.04.2024

Последвайте ни

Производители от Добруджа изхвърлят лавандула, много ниски добиви от масло

От повечето от половината масиви с етерично-маслени култури в област Добрич реколтата вече е прибрана. Средниият добив при лавандулата, както Про Нюз Добрич вече съобщи, е 636 килограма от декар. По данни на областната дирекция "Земеделие" лавандуловият цвят е ожънат в близо 49 600 декара от общо 89 300 декара с насажденията. През миналата стопанска година земеделците добиха средно по 534 килограма лавандулов цвят от декар, сочи сравнението.
Добричка област е сред големите производители на лавандулово масло, което намира приложение в парфюмерийната и козметичната индустрия. За пчеларите лавандуловите полета са ценен източник за добив на ароматен мед.

„Кампанията върви много зле. Добивите от масло са много ниски“, коментира за Агри.бГ Петър Христов, председател на Асоциацията на производителите на етерични масла и допълни:
„Има много хора, които изваряват по 1-2 казана и спират, тъй като нищо не изкарват. Изхвърлят лавандулата. Все повече производители започнаха да го правят, тъй като не получават масло“.

Ниската цена и слабите добиви не покриват разходите по добиване на етеричното масло. „Трупат се само загуби. От декар се добиват по 2 кг/дка, рядко има до 5-6 кг“, уточни още производителят.

„Имаме повече зелена маса и по-малко етерично масло“, обобщава стопанин от Добруджа, който отглежда лавандула още от 2009 г. В момента разходите по добиване на ценната течност надвишават цената му. Всеки фермер трябва да заплати за косене, камиони, щипки за товарене и т.н. Само изваряването на 1 кг етерично масло в дестилериите излиза по 40-50 кг, т.е. колкото бяха последните сключени сделки.

Петър Христов: По поясите и нивите стои окосена лавандула. Някои вече подготвят плуговете за изораване на етерично-маслените насаждения.

Ниските добиви от масло се дължат на условията през тази стопанска година. Въпреки че последните две седмици от юли са горещи и без валежи, продължителните дъждове през пролетта и началото на лятото са изиграли съществена роля в развитието на етерично-маслената култура. Те са попречили на опрашването на лавандуловите цветове и качването на маслото в съцветията.


c