Събота, 20 април 2024

20.04.2024

Последвайте ни

Има и такъв международен ден – на снежния човек

На 18 януари се празнува международният ден на снежния човек. Идеята за този ден е на германския колекционер Корнелиус Граетц. Датата е избрана, защото единицата символизира метлата, а осмицата – тялото на снежния човек.

Снежните човеци се правят обикновено от деца за отпразнуване на първия сняг или просто като вид забавление и зимна игра. Свързват с Коледните празници и Нова година.

Най-простият снежен човек се състои от 3 части, които представляват 3 големи снежни топки – най-голямата служи за основа, след това се слага втората по големина и служи за гърди и накрая най-малката за глава. Понякога за ръце служат клони, но може да бъде и без ръце. Снежният човек „държи“ лопата или метла. За очи най-често се ползват въглени, носът е желателно да е от морков, а за уста могат да се ползват малки камъчета. На главата му има шапка, а около врата - шал.

Сведенията за създаването на първия снежен човек остават твърде неясни и непълни. Въпреки това Боб Екстайн, автор на книгата „Историята на снежния човек“, споменава за наличието на подобни снежни скулптури още от средновековието. Той се позовава на различни изображения намерени в европейски музеи, галерии и библиотеки. Най-ранните сведения за наличието на снежен човек, които Екстайн успява да намери, са в библиотеката „Koninklijke“ в холандския град Хага в творбата „Book of Hours“, която датира от 1380 г.

Понастоящем рекордът за най-голям снежен човек в света е поставен в град Бетел щата Мейн. Скулптурата се издига на височина от 37,21 м (122 фута) и е кръстена на Олимпия Сноу, сенаторът, представляващ щата. Предният рекорд за най-висок снежен човек също е регистриран в Бетел през февруари 1999 г. Скулптурата, известна с името „Ангус, Кралят на планината“, се извисява на 34,6 м (113 фута) и има тегло от над 4 хил. т.  Усмивката му е направена от шест автомобилни гуми, а трите копчета представляват гуми от трактор.

c