Сряда, 24 април 2024

24.04.2024

Последвайте ни

Преди 59 г. Юрий Гагарин полетя в Космоса, от Добрич ли ще е следващият ни космонавт

Днес е Международният ден на авиацията и космонавтиката. Датата съвпада с първия полет на човек в Космоса, осъществен на 12 април 1961 г. от руския космонавт Юрий Алексеевич Гагарин - военен пилот със скромен произход.

Две момичета от Добрич вече дадоха своята заявка да полетят в Космоса.

Татяна Иванова е отговорен, амбициозен и целеустремен млад човек. През 2018 е медалист на космическия лагер по модел на NASA в Измир, Турция, а през 2019 е тренирана в космическия лагер в Алабама, САЩ. Мечтата й е да стане първата българска жена космонавт.

С медал от Space Camp Turkey 2019 се завърна и друго момиче от Добрич Симона Йорданова. „Миналото лято посетих космически лагер по модел на NASA, Измир, Турция, който е едно място, където може да се научи много за авиацията и космонавтиката“, споделя тя.

Повлияна от това преживяване, Симона подготви тази любопитна информация, публикувана от Младежкия център:

Медал от НАСА за ученичка от Добрич

Според резолюция на Общото събрание на ООН, 12 април официално е обявен за Международен ден на полета на човека в космоса. На тази дата през 1961 г. космонавтът Юрий Гагарин излита и прави с кораба „Восток 1“ една обиколка около Земята. Целият космически полет е продължил 1 час и 48 минути, но остава завинаги в историята на човечеството като полета на първия космонавт в света. Той е избран заради чаровната си усмивка и ниския си ръст, който го прави идеален кандидат. Първите му думи в открития Космос са “Поехали!“. Ето един разказ на руски журналист за първите минути на Гагарин, след приземяването с парашута: „Когато стъпих отново на твърда земя, забелязах една жена и малко момченце до шарено теле. Гледаха с любопитство към мен. Все още бях в яркооранжевия костюм и те бяха малко уплашени.“Аз съм приятел, другари! Приятел!“, викнах им, като си смъкнах шлема. Усетих, че потръпвам от нерви. „Вие да не сте паднали ти Космоса?“, попита жената. „В интерес на истината тъкмо оттам падам“, отвърнах аз.

Татяна Иванова с Георги Иванова

А знаете ли, че 12 април е и международен ден н авиацията?!
Ето няколко любопитни и не толкова известни факти:
Михаил Василиевич Ломоносов е първият в Русия, който изучава законите на движението на въздуха и разработва самолет. На 1 януари 1745 г. той излага идеите си за свободната циркулация на въздуха и предлага хеликоптер, задвижван от пружина на часовник.
През 1783 г. братята Монголфиер тестват балон от платно, прелитайки на разстояние 2,5 км.
На 17 декември 1903 г. се извършва първият успешен полет на самолет на американски братя механици Уилбър и Орвил Райт с двигател с вътрешно горене, работещ на керосин.
През 1930 г. стюардесите за първи път се появяват на пътническите полети.
На 27 юли 1949 г. първият самолетен пътнически самолет DH-106 Comet направил първия си полет.

Българският космонавт Георги Иванов, заедно с руските космонавти Алексадър Лазукин и Сергей Залетин и Татяна Иванова

България също има своите представители, преодолели границата между Земята и Космоса.  Историята на първия български космонавт пък разказва Татяна Иванова.

На 10 Април се навършват 41 години от полета на ген. л-т. л.к. Георги Иванов, първият герой на България. Той е роден на 2 Юли 1940г. в гр. Ловеч. Като малък се е занимавал с парашутизъм, а по-късно завършва Военното училище в Долна митрополия със специалност инженер-летец и квалификация пилот, първи клас. Защитава дисертация и получава научна степен кандидат на физическите науки през 1984 г.!

На 1 март 1978 г. e избран за космонавт във втората група от програмата Интеркосмос. Обучава се в центъра за подготовка на космонавти „Юрий Гагарин“. На 10 април 1979 г., в 20 часа и 34 минути московско време е изстрелян в орбита около Земята космическият кораб „Союз-33“ с международен екипаж. Командир на полета е Николай Рукавишников. Поради техническа неизправност корабът не успява да се скачи с орбиталната станция „Салют-6“. Сближаването на кораба и орбиталната станция протича със скорост, по-висока от предвидената, поради което системата за управление включва коригиране на скоростта. По време на корекцията прогаря едната страна на горивната камера на основния двигател. Скачването се оказва невъзможно. Николай Руковишников припада, а Георги Иванов успява да запази пълно самообладание. Анализирайки този сложен и извънреден полет, държавната комисия на СССР стига до извода, че той е дал много важни данни за по-нататъшното развитие на космическите полети.

Нова стъпка към сбъдване на мечтата си да бъде астронавт направи ученичка от Добрич

Историята продължава през юни 1988 г., когато втория българин Александър Александров, излетял в Космоса. Той, заедно с екипажа на Союз ТМ-5 престояват там 9 дни 20 ч 10 мин. По време на полета извършва 59 успешни научни експеримента, включително изпитание на български храни за космонавти. По време на полета е осъществен и телемост на космонавтите с Тодор Живков, предаван директно по Българската национална телевизия.

В навечерието на Деня на космонавтиката Татяна Иванова от Добрич и Георги Кацаров от Пловдив написаха писмо на президента Румен Радев. В него те настояват до края на 2021 г. страната ни да е станала пълноправен член на Европейската космическа агенция, а до 2025 г. вече да имаме трети излетял космонавт. „Ние сме готови да се борим за нашето място в Космоса”, заявяват двамата ученици, които са участвали в космически лагери по модел на NASA.

Посещение на космонавтите Георги Иванов и Николай Рукавишников в Толбухински окръг
c