Петък, 29 март 2024

29.03.2024

Последвайте ни

Валентин Андреев откри златната сметка за България на Балканиадата в Клуж-Напока

В румънския град Клуж-Напока започна 48-ата Балканиада за юноши и девойки под 20 г. Още в първите в стартове, макар и в силно редуциран състав, младите български лекоатлети завоюваха няколко медала.

Медалистът от европейско първенство за кадети и от Младежки олимпийски игри Валентин Андреев откри сметката на българския тим. В дисциплината хвърляне на чук още с първия си опит (74.26 м) той пое водачеството и не го изпусна до края. Втори след Андреев завърши турчинът Батухан Хизал със 72.00 м.

Изстрадана победа изтръгна Борис Линков в скока на дължина. За златния медал той трябваше да се напрегне с личен резултат – 7.36 м (-0.1). Със същия резултат 7.36 (+2.4) сребърният медал отиде при хърватина Марко Чеко. Линков имаше в актива си и 7.33 м, докато вторият по сила резултат на Чеко бе с 2 см по-малък – 7.31 м.

Очаквана шампионска титла в тройния скок донесе световната шампионка за девойки от Тампере 2018 Александра Начева. Тя поведе още след първия си опит с 13.43 (0.3) и не изпусна лидерството докрая. Тук сполучливо се състезава и Никол Андонова. В последния си шести скок тя се приземи на 12.51 м (0.4) – само на 12 см от личния си резултат! Това й донесе четвъртото място. Втора се класира туркинята Месуре Тутку Иълмаз с 13.16 м от последния си скок, а трета завърши Диана Ана Мария Йон (Рум) – 12.82 (0.8). Иълмаз пък се състезаваше едновременно на тройния скок и на овчарски скок. В овчарския тя изпревари убедително конкурентките си и с 3.90 м си осигури безпроблемно златния медал.

снимка: fra.ro

Четвъртият златен медал за България през първия ден бе спечелен от завърналата се твърде успешно на пистата Лилияна Георгиева. В упорита битка с туркинята Тугба Топташ (2:08.45) Георгиева показа отново воля и кураж и завърши като победителка на 800 м с личен рекорд за сезона – 2:08.31 мин.

В мятането на диск при девойките Яна Копчева още с първото си влизане в кръга записа 40.04 м. Последваха три последователни фала и едва в петия опит Копчева успя да овладее вълнението си – 41.68 м. Този резултат в крайна сметка донесе на Яна сребърния медал, а със златото се окичи румънката Йоана Диана Цъганасу – 47.28 м.

Сребърен медал в бягането на 3000 м завоюва Девора Аврамова. Тя постигна личен рекорд 9:57.59 и пропусна пред себе си само Инджи Калкан (Тур) 9:52.01. Аврамова остави след себе си румънката Хелен Пакурариу-Наги (10:10.89) на повече от 11 секунди!

Националната ни щафета на 4х100 м в състав Виктория Йорданова, Изабела Соколова, Никол Андонова и Мартина Писачева финишира на второ място и спечели сребърните медали с време 47.52 сек. Нашите момичета отстъпиха само с 13 стотни на шампионките от Сърбия (47.39).

Габриел Митов се нареди на четвърто място в скока на височина, като от трети опит преодоля 2.08 м – личен рекорд! Първи стана сърбинът Славко Стевич с 2.12, следван от Валентин Александру (Рум) 2.08 (от първи опит) и кипъреца Кириакос Пабака – 2.08 (от втори опит).

Шеста в бягането на 400 м с преп. за девойки финишира Бояна Чепилева. Тя записа време 65.36, а победителката Рахела Лешчак (Хърв) пристигна на финала за 61.82 сек.

В бягането на 400 м за юноши (финал по време) българите бяха разпределени в по-слабата серия. Михаил Гаргов постигна личен рекорд за сезона 49.47, отстъпвайки само на Невен Крулич (Хърв) 48.81, а Христо Панев завърши четвърти с 50.52. В другата серия победи Бошко Киянович (Сърб) 47.32, следван от Янис Децикас (Гър) 47.62 и Кубилай Енджу (Тур) 48.40.

Първи във втората серия на 400 м с преп. финишира варненецът Симеон Стоянов – 56.49, докато на четвърта позиция се оказа Добромир Николов – 59.02. Обаче в първата серия и шестимата стартирали атлети дадоха времена по-добри от това на Стоянов. Шампион стана Тихомир Джорджевич (Сърб) 52.10, следван от Омри Шиф (Израел) 52.94 и Атакан Тъкташ (Тур) 53.87.

Много добре започнаха и спринтьорите на 100 м. Във втория полуфинал на 100 м при девойките Мартина Писачева излезе победителка с 12.24 (+1.2), следвана от сръбкинята Сара Киш – 12.33. В първия полуфинал първа финишира израелката Гал Кадмон 12.08 (0.0). При юношите в първия полуфинал русенецът Венелин Георгиев постигна 10.92 (+1.3) – личен резултат за второто място след „домакина” Роберт Кристиан Бреаня 10.67. (Венелин през сезона има и 10.80, но със силен попътен вятър от +2.4 м/сек.) Във втория полуфинал Слави Мутафов с 10.92 (+1.9) отстъпи само на турчина Ашкън Сади Ашкън 10.54. Писачева, Георгиев и Мутафов се класираха за финалите на 100 м.

Мартина Писачева се представи отлично във финала на 100 м. Макар и с 2 години по-малка от съперничките си, Писачева се пребори успешно и с 12.22 (-0.2) спечели бронзов медал, отстъпвайки само на Гал Кадмон (Изр) 11.84 и Сара Киш (Сърб) 12.20... Мартина надви за медала над туркинята Зулха Армутуджъ 12.31 и сръбкинята Тамара Вулетич – също 12.31.

Пети и шести във финала на 100 м при юношите завършиха Слави Мутафов 10.89 (0.3) и Венелин Георгиев 10.91 – отново личен рекорд! Шампион е Роберт Кристиан Браня (Рум) 10.52, следван от Ашкън Сади Ашън (Тур) 10.57 и Крстиан Никусор Ройбан (Рум) 10.70 сек.

Пети се класираха младите ни атлети в щафетата 4х100 м. Слави Мутафов, Кристиан Патъров, Борис Линков и Венелин Георгиев завършиха за 42.53 секунди. За златния медал юношите на Израел (41.36) победиха само с една стотна (!) домакините от Румъния (41.37).

След първите четири дисциплини на седмобоя Виктория Йорданова е събрала 2596 точки, с което е на трета позиция във временното класиране. Ето и резултатите й в отделните дисциплини: 100 м преп. 15.58; ск.вис. 1.51; гюлле 8.41 и 200 м 26.30.

Изключителен резултат в тласкането на гюлле записа турският състезател Алперен Калахан – 21.48 м, с което дава сериозна заявка за медал на предстоящото европейско първенство под 20 години в шведския град Бурос от 18 до 21 юли т.г.

Състезанията от Балканиадата на открития стадион в Клуж-Напока продължават с програмата от втория ден.

Източник: bgathletic.com