Петък, 29 март 2024

29.03.2024

Последвайте ни

Предлагат стимули за гражданите в Добрич за приложени енергоефективни мерки

Да се разработи система от стимули за гражданите и фирмите в Добрич, които са приложили енергоефективни мерки. Това предложи общинският съветник от МК ГЕРБ (СДС) Детелина Николова. Според нея, това може да се прави чрез местните данъци и такси. Тя предложи също така да се прилагат и т.нар. ЕСКО договори - договори с гарантиран резултат. При стандартния договор за доставка, монтаж и въвеждане в експлоатация на енергоефективни съоръжения, клиентът финансира изцяло съоръженията и няма гарантиран резултат.

На заседанието си днес общинските съветници в Добрич приеха три стратегически документа в областта на общинското енергийно планиране.

Единият е Програма за насърчаване използването на енергия от възобновяеми източници и биогорива на Община град Добрич 2020-2024. Другите са Общинска енергийна програма 2020-2024 и План за действие за енергийно развитие на Община град Добрич „Енергийно устойчив Добрич 2030“

На територията на град Добрич има сравнително малко на брой (2-3) големи енергийни обекта за производство на енергия от различни възобновяеми източници (фотоволтаичен парк и производство на биогориво от биомаса). Освен тях към настоящия момент в Общината и ма подадена документация за издаване на Разрешение за строеж за изграждане на няколко частни

фотоволтаични инсталации върху съществуващи сгради.

Използването на енергия от ВИ от домакинствата на територията на Община град Добрич, с изключение на биомаса (дърва и пелети за огрев), се ограничава до индивидуални инсталации за БГВ, използващи слънчева енергия.

Голяма част от домакинствата са газифицирани. Програмата за насърчаване използването на енергия от възобновяеми източници и биогорива на Община град Добрич допринася за постигане на индивидуалния ангажимент на Република България по отношение оползотворяването на енергията от

ВИ - 16% от общото крайно потребление на енергия в страната през 2020 г. да бъде от възобновяеми източници. Основна цел: насърчаване производството и използването на енергията от възобновяеми източници в публичния и частния сектор Увеличаване използването на слънчева енергия за добиване на БГВ в общински сгради – училища, детски градини, покрит плувен басейн и др., с 30 %.

c