Вторник, 16 април 2024

16.04.2024

Валентин Андреев се класира за финала на Световното първенство в Тампере

Европейският вицешампион на чук за юноши под 18 години Валентин Андреев, на 11 юли успя да се класира за финала на световното първенство в по-горната възрастова група в Тампере, Финландия, съобщи сайта Атлетика БГ. Балчишкото явление в националната атлетика записа 72.44 при третия си опит в квалификацията с 6-килограмовия уред, като преди това постигна успешни опити от 71.28 и 70.14, които също биха били достатъчни да го изпратят на финала. Андреев завърши втори в „Б“ квалификациона група, класирайки се след Михайло Хаврилюк (Украйна) – 73.71. В „А“ група четирима покриха квалификационната норма от 74.00 метра – Джейк Норис (Великобритания) – 76.95, Рагнар Карлсон (Швеция) 75.18, Хюго Тавиерние (Франция) – 74.45 и световният рекордьор и европейски шампион при юношите под 18 години – Микхайло Коклан (Украйна) – 74.15. По този начин Валентин Андреев завърши с шесто постижение в общото класиране на квалификациите. Финалът е на 13 юли (петък) от 17:50. Само четири дни преди квалификацията на чук в Тампере, възпитаника на треньора Андреев-старши, спечели сребро на европейското първенство за юноши и девойки под 18 години в Гьор, Унгария с резултат 81.41 с 5-килограмовия уред.