Петък, 19 април 2024

19.04.2024

Отлично представяне на шахматисти от Добрич на мемориал по ускорен шах

Първият мемориал по ускорен шахмат, посветен на шахматния треньор на Варна м.с. Теодоси Костадинов, дългогодишен президент и основател на клуба, се проведе в морската столица. Близо седемдесет  шахматисти,  предимно от Северна България застанаха на старт в голямата конферентна зала на хотел Персей. Игра се по швейцарска система в седем кръга. Съдийската колегия се ръководеше от Димитър Янев и Луси Начева, съобщи  м.с. Тодор Спиров, председател  на ЦСО – ШК „Енергия 21“, гр. Добрич. Представителите на ШК Енергия 21“ - Добрич,  се представиха  достойно.  Най-близко до лидерите в турнира се класира Момчил Петков, ученик от 6-и клас на ОУ Христо Ботев гр. Добрич,  победител в групата до 14 години, осми в генералното класиране, изпреварвайки всички състезатели до 20 години. Макар че, по рейтинг 13-годишното момче е с 33-и стартов номер, с резултат  5 точки от 7 възможни Момчил е с 1,5 т. след победителя. Това е живеещият в Бургас руснак Вячеслав Тиличеев, състезател на ШК Бургас 64. В призовата шестица  с  равен брой точки - 5.5  са международния майстор Тихомир Янев, Павел Янев, Антон Костадинов - син на легендарния треньор, Петър Дренчев, както и ФИДЕ майстора Станислав Стоянов, който е  с 5 т. – всички ученици на легендарния  треньор. Извън наградените за съжаление  с  по 4, 5  точки останаха опитните и силни шахматисти Тома Киряков и Пламен Гочев от нашия град. Ивелина Христова 10 г. и Емил Параскевов 13 г. от ПМГ Иван Вазов са с равен брой точки - 4, но станаха носители на златен и бронзов медал. Десет годишното момиче  е  победител  в групата до 10 години. Дори държавният шампион за 2017 г. за  момчета до 10 г. Мартин Димитров с 3 т. е след нея, както и много други състезатели с далеч по-висок рейтинг и опит. Същевременно,  ученичката от трети клас  на ОУ Христо Ботев“ е с най-висок резултат  при жените и 26-а в генералното класиране при стартов номер 41. През тази година в няколко турнира малката Ивелина от Добрич изпреварва  жените.